Obecně - potrava pro morče

22. března 2009 v 11:57 | Kajj´s >> Kok and Aimy |  Potrava-morče
Text: K.aJuLe , Z knihy Morče od Immauela Birmelina
Obrázky: Google, zvirena.cz

perex...

Základní potravou je takzvaná suchá potrava. Seženete jí v jakémkoliv obchodě pro zvířata, ale také v bille nebo v tescu. (Já vám rozhodně doporučuju obchod se zvířaty.)
Je namíchaná a většinou by v ní mělo být: Hrášek, granulky, usušená stébla trávy, kukuřice, pšenice, oves, slunečnicová semínka, burské oříšky a granule z lisovaného sena.... Nekupujte příliš velké množství, protože se hotové krmení snadno kazí.
Darwins Happy Mix pro morčata a králíkySluis Guinea Pig Menu

Pozor, důležité
Morčata potřebují především seno. Jesličky by měly být neustále plné. Seno slouží k udržování pohybu střev, protože obsahuje vysoký podíl syrové vlákniny a neustálé žvýkání se jako vedlejší účunek postará o to, že zuby nenarostou příliš dlouhé. Já kupuji většinou luční seno, abych mohla svým morčatům nabídnout různé rostliny. Dbejte ale na to, aby na štítku balení bylo uvedeno více rostlin a aby seno nebylo příliš staré.
Kdo by chtěl seno trochu vylepšit, může zakoupit různé sušené byliny a přimíchat a společně se senem.
Tip: Někdy, když mám čas tak si natrhám trávu a usuším. Morčátkům to chutná víc, než kupovaná ×).


Samozřemě můžete rostliny nasbírat vy sami. Ale pozor! Nesbírejte rostliny na krajích silnic se silným provozem. Rostliny tam jsou totiž znečištené jedovatým plynem. Také netrhejte rostliny v přehnojených polích, i tyto rostliny můžou ovlivnit zdraví vašeho morčete.
TIP: Já trhám rostliny na naší zahradě nebo na zahradě u babičky. A když je pěkné počasí, pustím morčátka ven aby si trochu protáhly nožky. Sami se napapaj a pak si klidně i hrají ×).


Zelená rozmanitost
I když je seno pro ty malý prcky tak důležité, k pokrytí energetické nestačí. Při sušení trávy a bylin se mnoho výživných látek zničí. Seno například neobsahuje dostatek bílkovin, tuků, sacharidů, vytaminů a ani minerálů.

Je proto dobré trhat čerstvé a šťavnaté. Ale pozor! Nesmíte zase zeleně přehánět. Může i škodit, když je toho dáváno opravdu hodně.
Co mají moje morčátka ráda? : Listy pampelišek, ale i samu pampelišku si někdy dají. mrkev, salátové okurky, brokolici, listy květáku, špenát, cukety, celer, ptačinec, mátu rolní, měsíček a heřmánek, a skoro i nejradši si dají hlávkový nebo ledový salát. To všechno samozřejmě nedávám najednou!
Dále také papají i ovoce, a to například: Jablko, hrušku, bílé víno, Kok si někdy dá i banánek, ale Aimy ho nemá ráda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hryzalka hryzalka | Web | 22. března 2009 v 12:44 | Reagovat

Ahoj. Píšu kvůli přidávání nových SB na můj blog. Máš moc hezký blog, ale máš ho moc krátkou dobu, takže snad chápeš, že jsem si tě zatím nepřidala.. žkus to třeba příště, až to tu budeš mít víc rozjetý =)

2 Hamsterka Hamsterka | Web | 22. března 2009 v 13:22 | Reagovat

Ráda spřátelím,du si tě přidat jo?

3 Mája Mája | Web | 22. března 2009 v 14:10 | Reagovat

krásný web!koukněte se pls na můj díky!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.